Rozwody w Polsce

Od kilkunastu już lat możemy obserwować w naszym kraju tendencję do zwiększania się liczby rozwodów. Jest to szczególnie widoczne w przypadku małżeństw o krótkim stażu. Statystycznie obserwujemy także większą ilość rozwodów w miastach niż na wsiach.

Przyczyny rozwodów

Badania pokazują, że obecnie rozwodzi się, co trzecie małżeństwo. Jak na polskie warunki jest to bardzo dużo. Sytuacja ta bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Jeszcze dwie dekady temu w wielu środowiskach rozwód był powodem do wstydu a kobieta rozwódka postrzegana była negatywnie. Obecnie obserwujemy w społeczeństwie dużo większe przyzwolenie na rozwody i pod tym względem powoli upodobniamy się to mieszkańców krajów zachodnich.

Jeszcze nie tak dawno przed podejmowanie decyzji rozwodowych powstrzymywały, więc kwestie światopoglądowe i finansowe. Kobiety latami tkwiły w nieszczęśliwych związkach, gdzie nierzadko bywały nawet ofiarami przemocy, jednak nie miały one, dokąd odejść. Dzisiaj sytuacja kobiet jest dużo lepsza, dlatego też coraz częściej to one odchodzą od mężów. Kobiety są dzisiaj dobrze wykształcone, mają pracę, oszczędności a do małżeństwa często wnoszą własne mieszkania, których dorobiły się przed ślubem. Wychowują też mniejszą liczbę dzieci, dlatego łatwiej jest im podejmować decyzje o życiu w pojedynkę.

W sądach, jako najczęstsze przyczyny powodów podawane są: niezgodność charakterów, przemoc, nałogi oraz zdrady.


Jak dobrze przeprowadzić rozwód?

Gdy obydwie strony są zgodne, co do tego, że chcą zakończyć małżeństwo zwykle udaje się przeprowadzić szybki i bezproblemowy rozwód. Bardzo często jednak potrzebny jest adwokat, bo strony nie mogą porozumieć się, co do podziału majątku. Na stronie kancelarii adwokackiej z Chełma https://adwokat-grzywna.pl/porady-prawne/ uzyskamy porady prawne z zakresu prawa rodzinnego, w tym również rozwodu.
Dobry prawnik przydaje się także wtedy, gdy nie ma zgodności, co do opieki oraz widywania się z dziećmi. Jeśli małżonkowie mają konflikt na tym polu to bezpieczniej jest przeprowadzać rozwód z dobrym adwokatem. Wiele osób ma opory przez zlecaniem usług prawnych, gdyż obawiają się, że taki rozwód będzie kosztował bardzo dużo. W praktyce jest zupełnie odwrotnie. Gdy majątek do podziału jest duży, pomoc adwokata w ostatecznym rozrachunku z pewnością okaże się opłacalna.