Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do ułożenia parkietu?

Wybór wykonawcy do położenia w domu paneli czy całego parkietu wymaga często większej uwagi, niż nam się wydaje. W grę wchodzi tu bowiem nie tylko dokładność i precyzja, ale również doświadczenie firmy i umiejętność reagowania na nieprzewidziane sytuacje, jakie mogą się zdarzyć w trakcie. Od czego zacząć i o co pytać potencjalnego wykonawcę?

Firmy układająca panele – trzy ważne pytania

Pierwszym pytaniem, jakie należy zadać wstępnie wybranej firmie do układania parkietu jest to, które wprost dotyczy jej doświadczenia. Tu warto posiłkować się informacji zawartymi na stronie internetowej firmy i sprawdzić od jak wielu lat jest na rynku. Im dłuższe doświadczenie, tym większa pewność, że praca będzie wykonana na wysokim poziomie.

Drugą kwestią jest możliwość obejrzenia portfolio z dotychczasowymi realizacjami firmy. Doświadczony fachowiec z pewnością dba o dokumentowanie swojej pracy i ma się w związku z tym czym pochwalić. Dla przykładu na stronie https://doskonalewnetrza.pl/ można znaleźć dział realizacje, w którym swobodnie można obejrzeć dotychczasowe pracy wykonane w ramach układania paneli i podłóg, a co za tym idzie od razu zorientować się w umiejętnościach osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Takie portfolio może być także doskonałą inspiracją do zaprojektowania wyglądu własnej podłogi czy wyboru konkretnego koloru i kształtu paneli.

Trzecim pytaniem jest termin realizacji usługi, najlepiej zapisany na umowie. To, co uda nam się ustalić z firmą wykonawczą warto zapisać na piśmie tak, żeby mieć jasne zasady współpracy. Szczególnie istotny jest tutaj termin realizacji i jego możliwe obsunięcia. Warto zapytać czy firma zgadza się pokryć koszty karne w razie niewywiązania się z umowy w określonym czasie. Jeśli tak – to jest zdecydowany sygnał świadczący o jej profesjonalizmie i pewności tego, że prace wykona na czas.

Ustalenie ceny na sztywno czy opcja otwarta?

Ostatnim kluczowym elementem przy wyborze profesjonalisty do ułożenia paneli jest cena, jaką chce on otrzymać za swoją usługę. Tutaj warto posiłkować się przykładowymi cennikami za taką pracę w regionie lub porównać je z cenami renomowanych firm od montażu paneli i parkietów. Cennik np. ze strony https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/ukladanie-paneli-warszawa/ powinien zawierać średnią cenę za montaż paneli i zaznaczać, że całkowity koszt wyliczony będzie dopiero na podstawie oględzin mieszkania i sprawdzeniu rodzaju paneli, jakie będą w nim zakładane. Tu warto wiedzieć, że panele klasyczne będą układane z pewnością za niższą stawkę niż panele egzotyczne i wyjątkowo drogie, które wymagają również specyficzne połączenia, klejenia czy docinania do nierównej powierzchni podłogi. Na cenę układania paneli składa się wiele czynników i o nie również warto zapytać wykonawcę. Rzetelny fachowiec nie będzie miał problemu z wyjaśnieniem, dlaczego jeden typ paneli jest tańszy w montażu, a inny dużo droższy. Dopiero po określeniu odpowiedzi na wszystkie w/w pytania, podpisaniu umowy na piśmie i wytyczeniu terminu, warto podjąć ostateczną decyzję.