Regres ubezpieczeniowy – jak się przed nim bronić?

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Do ich grona zalicza się między innymi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które oznacza pokrywanie szkód spowodowanych przez sprawcę, przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczenia takie nie zawsze pozwalają na całkowite pokrycie kosztów zdarzenia drogowego. W niektórych sytuacjach firma ubezpieczeniowa korzysta z możliwości regresu ubezpieczenia OC. Dobrze jest wiedzieć na czym polega takie rozwiązanie i kiedy może zostać wykorzystane przez firmę specjalizującą się w ubezpieczeniach.

Regres ubezpieczeniowy – jak się przed nim bronić?

Regres ubezpieczenia OC – najważniejsze informacje

Warto pamiętać o tym, że firma ubezpieczeniowa zawsze wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, jednak następnie może skorzystać z opcji regresu. Innymi słowy firma taka może zażądać od klienta zwrotu części albo całości kosztów, które zostały poniesione w ramach określonego zdarzenia drogowego. Takie roszczenie obejmuje również zwrot całości lub części kosztów leczenia osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia. Regres całkowity obejmuje całkowitą wypłatę odszkodowania i zażądanie zwrotu pełnej kwoty od sprawcy. W ramach regresu częściowego poszkodowany otrzymuje część pieniędzy od towarzystwa, a pozostałą kwotę musi samodzielnie ściągnąć od sprawcy.

Ubezpieczyciele są uprawnieni do regresu, gdy sprawca spowodował zdarzenie będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Aby nie ucierpieć w wyniku regresu, nigdy nie wolno wsiadać do samochodu po pijanemu lub zażyciu różnych środków. Wiąże się to również z konsekwencjami prawnymi i powoduje ogromne niebezpieczeństwo na drodze. Regres może zostać wykorzystany w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia albo w przypadku braku posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu. W tej sytuacji można jednak złożyć odwołanie i udowodnić, że miała miejsce sytuacja wyjątkowa usprawiedliwiająca jazdę bez uprawnień albo ucieczkę (np. zagrożenie zdrowia i życia, itp.).

Jak widać, regres ubezpieczeniowy oc jest sytuacją, której można uniknąć. Należy jednak zachowywać się odpowiedzialnie, wsiadając za kierownicę pojazdu. Warto zapoznać się z różnymi stronami internetowymi o tematyce ubezpieczeń, aby dowiedzieć się więcej na temat regresu i wielu innych uprawnień, zarówno po stronie towarzystw ubezpieczeniowych, jak również osób ubezpieczonych.