Badania po zatrzymaniu prawa jazdy

Jeśli kiedykolwiek stracimy prawo jazdy, przez picie alkoholu podczas jazdy samochodem musimy wiedzieć, że będziemy musieli wykonać kilka ważnych kroków w celu odzyskania utraconych uprawnień. Inaczej możemy zapomnieć o prowadzeniu samochodów mechanicznych. Oczywiście nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zbadanie naszego stanu zdrowia, ale także czy nasza psychika w danej chwili pozwala nam ponownie wsiąść za kółko. Badanie tego typu odbywa się, z udziałem psychologa bądź psychiatry, który na samym końcu orzeka właściwą diagnozę. Takie badania nie są bezpłatne, tak więc kierowcy chcący odzyskać prawo jazdy, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie będą musieli ponieść. Klasyczne badania lekarskie opierają się przede wszystkim na sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia. Osoba starająca się o odzyskanie prawa jazdy, znajdować się w idealnym stanie zarówno kondycyjnym, jak i motorycznym.

Jak odzyskać prawo jazdy po wyroku? Zobacz https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-wyroku/.

Lepiej wrócić do domu

Nie można iść na tego typu badanie ze złamaniem ręki, ponieważ lekarz stwierdzi, że w takim stanie nie jesteśmy w stanie prowadzić samochodu i wniosek o odzyskanie prawa jazdy zostanie zwyczajnie odrzucony. Należy też brać pod uwagę ustawę z art. 82 z 5 stycznia 2011 mówiącej o kierujących pojazdami. Zdarzają się przypadki gdzie oprócz tradycyjnych badań, w zaleceniach pojawi się obligatoryjne badanie psychologiczne. Jeśli sąd orzekł wobec nas zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych czy też prowadził samochód pod wpływem działania alkoholu, ale także i narkotyków wtedy możemy być pewni, że badanie psychiatryczne będzie wymagane. Wymienia się jeszcze jeden wyjątek, gdzie badanie psychiatryczne jest narzucone z góry. Stosuje się je w przypadku kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalny limit punktów karnych. W Polsce jest to 24 punkty karne, tak więc po przekroczeniu tej liczby, odzyskanie prawa jazdy będzie wiązało się z wizytą u psychiatry. Osoba chcąca pozytywnie zaliczyć takie badanie, musi pamiętać o obowiązującym terminie.

Czas na wykonanie zadania

Zawsze jest to miesiąc od czasu uzyskania decyzji o skierowaniu na podobne badania. Potem mamy do 3 miesięcy, aby wyniki poszczególnych badań przedstawić we właściwym miejscu. Jeśli zrobimy to we właściwym czasie i będą prawidłowe, to wtedy możemy liczyć się z tym, że wniosek o odzyskanie prawa jazdy nabierze tempa, ale pamiętajmy, że nie w każdym przypadku działa to tak samo. Musimy się liczyć z tym, że przyjdzie nam trochę poczekać, zwłaszcza jeśli byliśmy skazani na długoletnie pozbawienie prawa jazdy. Nie trzeba wspominać, że oprócz danych badań, będziemy musieli przejść od nowa test na prawo jazdy. To obowiązkowa sprawa i niewiele w tej kwestii można zrobić. Jeśli uda nam się spełnić wszystkie wymagane warunki to odzyskamy prawo jazdy. Przecież to jest właśnie nasz ostateczny cel, po to staramy się wrócić do grona kierowców. Nie jest to, może łatwe, ale jeśli więcej nie siądziemy za kółko pod wpływem działania alkoholu, to jest duża szansa, że nie stracimy ponownie prawa jazdy, gdy już je odzyskamy.