Jak uniknąć podatku podczas sprzedaży mieszkania? Porady 

Podatek od odpłatnego zbycia nieruchomości – jeżeli ten termin wywołuje u Ciebie stres, obawę i niepewność, koniecznie dowiedz się o nim więcej. Musisz wiedzieć, że zobowiązania podatkowe powstają w określonych sytuacjach, jednak istnieją również regulacje, które owe zobowiązania uchylają. Zacznijmy jednak od początku.

Podatek od sprzedaży mieszkania obliczany jest od kwoty zysku. Zobowiązanie podatkowe powstaje wtedy, gdy podpiszemy akt notarialny sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat podatkowych od jej zakupu. Proszę zwrócić szczególna uwagę na sformułowanie „lata podatkowe”. Liczą się one od pierwszego stycznia roku kolejnego po dokonaniu zakupu nieruchomości. Jeżeli nabędziemy nieruchomość 15 lutego 2020 roku, dopiero z dniem 1 stycznia 2026 roku będziemy mogli sprzedać ją bez obciążenia podatkowego. 

Gdy nie upłynęło 5 lat podatkowych od nabycia nieruchomości

Czy podatek będzie trzeba zapłacić, gdy zdecydujemy się na sprzedaż przed upływem pięcioletniego okresu, objętego opodatkowaniem? Otóż jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana w takiej samej kwocie, w jakiej została zakupiona, zobowiązanie podatkowe nie powstanie. Podatek jest de facto liczony od kwoty zysku z nieruchomości, czyli nadwyżki, powstającej pomiędzy ceną zakupu, a sprzedaży. Możemy skorzystać również z możliwości przeznaczenia całej kwoty sprzedaży na nowy cel mieszkaniowy (własny). Jeżeli zechcemy spłacić kredyt hipoteczny, nabyć działkę pod budowę domu, inną nieruchomość mieszkalną na własne potrzeby lub dokonać rozbudowy bądź przebudowy obecnie zajmowanej nieruchomości, możemy uniknąć płacenia podatku. Koniecznie należy pamiętać, aby te czynności wykazać w deklaracji podatkowej za rok, w którym dokonano czynności. Na zakup nowej inwestycji mieszkaniowej za całą cenę sprzedaży mamy dwa lata. W tym czasie możemy zdecydować.

Uniknięcie podatku przy sprzedaży nieruchomości jest możliwe, warto zorientować się w tym względzie zwłaszcza w przypadku sprzedaży nieruchomości, pochodzących z darowizny, która jako zerowy koszt nabycia oznacza obliczenie należnego podatku względem całej sumy sprzedaży. 

Więcej informacji o podatku podczas sprzedaży mieszkania dowiesz się ze strony agencji nieruchomości ABA.