Historia druku 3D i podstawowe informacje na temat tej technologii

Charles Hull to osoba odpowiedzialna za opracowanie pierwszej technologii druku przestrzennego w 1984 roku, która została przez niego opatentowana jako Stereolitografia w 1986 roku.

Charles Hull prowadził firmę, która komercyjnie zajmowała się wytwarzaniem pierwszych drukarek 3D. Ze względu na duży potencjał tych rozwiązań, w 1988 roku Scott Crump opracował inną technologią działającą na bazie osadzania topionych materiałów. Od tego momentu aż po dziś dzień możemy obserwować znaczny rozwój tej technologii. Warto wspomnieć, że w 2006 roku powstała pierwsza drukarka trójwymiarowa przeznaczona do użytku domowego. XXI wiek to z kolei etap prac nad technologiami druku 3D przeznaczonymi do stosowania w branży medycznej.

Historia druku 3D i podstawowe informacje na temat tej technologii

Istotne informacje na temat druku trójwymiarowego

Proces drukowania trójwymiarowego jest profesjonalny i bazuje on na skutecznym funkcjonowaniu innowacyjnych drukarek. Wykorzystuje się je do produkcji różnych przedmiotów po wcześniejszym przygotowaniu projektu 3D. W ramach tego procesu stosuje się różne materiały, takie jak nylon, ABS, PLA, itp. Materiały bazowe są mielone na bardzo drobny proszek, a następnie umieszczane równo w łożu drukarki. Końcowym etapem jest drukowanie właściwe polegające na nakładaniu materiału przez głowicę drukarki.

Aktualnie na rynku można znaleźć wiele technologii drukowania przestrzennego. Różnią się one od siebie pod kątem oferowanych możliwości czy też dziedzin życia, w których znajdują swoje zastosowanie. Druk przestrzenny to technologia dzieląca się na różne metody o zróżnicowanej dokładności, różnych materiałów do wytwarzania przedmiotów. Charakteryzują się one również zróżnicowanymi sposobami nakładania bazowego materiału. Istotnym czynnikiem jest też zróżnicowana szybkość realizacji projektów. Technologie oparte na drukarkach 3D pozwalają na wykorzystywanie tworzyw sztucznych do tworzenia różnych materiałów. Oprócz tego można wytwarzać elementy potrzebujące dalszej obróbki, elementy maszyn, prototypy, itp.

Dzisiaj w Polsce można znaleźć wiele profesjonalnych firm oferujących druk przestrzenny. Każda szanująca się drukarnia 3d stosuje opisane wyżej technologie. Umożliwiają one tworzenie praktycznie dowolnych przedmiotów.