Remont kuchni to wyzwanie nie tylko dla właściciela mieszkania.
Często wynajęty architekt wnętrz również ma naprawdę poważną zagwozdkę w doborze odpowiednich mebli, ich kolorystyki, rozmiarów czy rozmieszczenia. Do tego dochodzą również sprzęty AGD, które trzeba jakoś zgrabnie wkomponować w całą kuchnię. Nie mniej problemów sprawia również zlew. Choć mogłoby się to wydawać bardzo trywialne, to odpowiednie dobranie zlewu nie jest najprostszą czynnością. Niegdyś najpopularniejsze zlewy były tworzone z tłoczonej blachy, dziś są to zlewy granitowe lub inaczej nazywane zlewami konglomeratowymi (jest to nazwa handlowa tego typu zlewów).
Bardzo istotną sprawą w doborze zlewozmywaka jest to, jak dana osoba ma zamiar często używać zmywarki.
Jeśli zmywarka ma być używana praktycznie codziennie, to nie ma najmniejszego sensu instalowanie dwukomorowego zlewu, ponieważ w zupełności wystarczy jednokomorowy zlew, w którym będziemy mogli opłukać warzywa, odsączyć z wody makaron czy ryż lub po prostu spłukać kubek po kawie.
Jednokomorowy zlew to przede wszystkim oszczędność miejsca. Kolorystyka dobieranego zlewu jest również niezwykle ważne, jednak w przypadku zlewów granitowych, na kolorystykę nie możemy narzekać, ciemne odcienie szarości, jasny szary, beżowy, czarny to jedne z najpopularniejszych kolorów w jakich występują zlewy konglomeratowe, znajdziemy również kolor biały. Zlewozmywaki tego typu cechują się przede wszystkim bardzo mocną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ponadto producenci zawsze wskazują na dużą odporność przed zarysowaniami, więc upuszczony omylnie nóż do zlewu nie powinien stanowić problemu. Ponadto zlewy te są odporne na odbarwienia w związku z częstymi zmianami temperatury. Jeśli chodzi o dobór kształtów to ogranicza nas jedynie wyobraźnia nasza jak i wyobraźnia producenta. zlewy kuchenne w dzisiejszych czasach występują nie tylko w kształcie prostokąta, kwadratu czy okręgu.