Kiedy trenujemy, aby zwiększyć siłę i masę mięśni, musimy nie tylko ćwiczyć z odpowiednią intensywnością, ale również prawidłowo się odżywiać.
W naszej diecie nie może zabraknąć ważnych składników odżywczych, a przede wszystkim białka, które jest podstawowym budulcem mięśni. Białko znajdziemy przede wszystkim w chudym mięsie, jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, w mięsie drobiu, rybach, jajkach i produktach mlecznych. Wypróbuj również produkty wegańskie, takie jak soczewica, tofu, nasiona i orzechy.
Suplementy na masę pomogą nam osiągnąć lepsze rezultaty treningów
W diecie osób chcących zwiększyć masę mięśniową nie może również zabraknąć warzyw i owoców. Są one pełne witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika, który wspomaga trawienie, ale pamiętaj tylko, aby sprawdzić zawartość cukru w niektórych owocach. Chociaż potrzebujesz węglowodanów, aby uzyskać energię, większość ludzi spożywa ich więcej, niż potrzebuje. Ogranicz spożycie węglowodanów i jedz je tylko po treningu. Zawierają je ryż, makaron, chleb, ziemniaki, komosa ryżowa, owies. Unikaj białego pieczywa i jedz całe ziarno. Do wszystkich posiłków jedz owoce i warzywa. Zawierają one niewiele węglowodanów w porównaniu do produktów pełnoziarnistych, z wyjątkiem kukurydzy, marchwi i rodzynek.
Trening siłowy powoduje utratę wody poprzez pocenie się, co może zaburzać regenerację mięśni, a tym samym nie pomoże ci zwiększyć masy mięśniowej. Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia zapobiega odwodnieniu, ale także głodowi, ponieważ pusty żołądek może sprawić, że poczujesz się głodny. Aby naprawdę uzyskać pożądane rezultaty i znacznie zwiększyć masę mięśniową, większość spożywanego pokarmu powinno składać się z pełnowartościowych posiłków.
Powinieneś spożywać produkty nieprzetworzone i nierafinowane, lub mało rafinowane, które są jak najbardziej zbliżone do swojego naturalnego stanu. Może to być świeże mięso, ryby, drób, jajka, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, ryż, owies, komosa ryżowa. Warto również zażywać suplementy na masę, które mogą pomóc zwiększyć spożycie białka. Przetworzona żywność zwykle zawiera dodatek cukrów, tłuszczów trans, azotanów, sodu i innych niepotrzebnych dodatków.